• امروز یک شنبه نوزدهم مرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

امروز فریاد «یا زینب» زنجانی‌ها جهانی می‌شود

امروز فریاد «یا زینب» زنجانی‌ها جهانی می‌شود

مردم زنجان در مراسم روز یازدهم محرم بار دیگر اجتماع عظیم و حماسی را تجربه و در قالب دسته عزاداری زینبیه اعظم زنجان گردهم آمده و فریاد «یا حسین» و «یا زینب» سر خواهند داد، مراسمی که حالا تبدیل به میراث معنوی شده است.

 چهارشنبه 20 شهریور 1398   12  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امورخیریه استان زنجان، مسجد زینبیه اعظم زنجان محل تجمع عاشقان خاندان عصمت و طهارت و مشتاقان حقیقت است، مردمانی که هر سال در روز یازدهم محرم گرد هم آمده و زیر بیرق‌ این مسجد در عزای حضرت زینب (س) اشک ماتم می‌ریزند.

مردم زنجان در مراسم روز یازدهم محرم بار دیگر اجتماع عظیم و حماسی را تجربه و در قالب دسته عزاداری زینبیه اعظم زنجان گردهم آمده و فریاد «یا حسین» و «یا زینب» سر می‌دهند، این مراسم همه ساله بعد از ظهر روز 11 محرم از محل زینبیه اعظم زنجان آغاز و جمعیت عزادار در قالب دسته‌های مختلف با نوحه‌خوانی و ذکر مصیبت به سمت آستان حضرت ابراهیم (ع) حرکت و در این مکان مقدس مراسم را به پایان می‌رسانند.

به علت حضور باشکوه مردم آئین عزاداری زینبیه زنجان از سوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در فهرست میراث فرهنگی کشور در سال 90 به ثبت ملی رسیده است.

امسال نیز مطابق سنوات گذشته این مراسم با حضور باشکوه مردمان پایتخت شور و شعور حسینی و از ساعت 15 و 30 دقیقه برگزار خواهد شد.

*فعالیت یک هزار و 200 خادم در زینبیه زنجان

مدیر اجرایی زینبیه اعظم زنجان با اشاره به برنامه‌ریزی‌های انجام شده برای برگزاری هر چه باشکوه‌تر مراسم یازدهم محرم اظهار کرد: به همین منظور امسال یک هزار و 200 خادم در این مراسم خدمت‌رسانی خواهند کرد.

فرید احدیان زمان آغاز مراسم عزاداری را ساعت 15 و 30 دقیقه اعلام کرد و گفت: امسال نیز این مراسم از محل زینبیه اعظم زنجان به سمت امامزاده سید ابراهیم (ع) زنجان برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه جمع‌آوری نذورات مردم از طریق 90 اکیپ، 60 اکیپ به صورت ثابت و 30 اکیپ نیز به صورت سیار انجام خواهد شد، گفت: امسال نیز امکان پرداخت نذورات به زینبیه اعظم زنجان به صورت تلفنی نیز فراهم شده وهر شخص با شماره‌گیری #10*7*733* نذورات خود را از طریق تلفن همراه پرداخت کند.*اعمال محدودیت‌های ترافیکی برای برگزاری هرچه بهتر مراسم

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان زنجان نیز از اعمال محدودیت‌های ترافیکی همزمان با یازدهم محرم خبر داد و اظهار کرد: برای برگزاری هرچه باشکوه‌تر مراسم عزاداری یازدهم محرم از ساعات اولیه امروز محدودیت ترافیکی در مسیر مراسم اعمال خواهد شد.

علی اصغر شیرمحمدی گفت: از جمله مسیرهایی که محدودیت ترافیکی در آنها اعمال می‌شود شامل مسیرهای خیابان فردوسی از تقاطع خیام تا تقاطع امیرکبیر، خیابان امام از بلوار آزادی تا تقاطع میدان 15 خرداد، خیابان زینبیه از تقاطع دلجویی تا تقاطع طالقانی، خیابان طالقانی از تقاطع ارک تا سبزه‌میدان، خیابان سعدی وسط از تقاطع سعدی تا چهار راه انقلاب و خیابان شهدا از تقاطع ارک تا تقاطع امیرکبیر است.

وی افزود: توقف هر نوع وسیله نقلیه در محدوده ترافیکی ممنوع بوده و خودروهایی که در مسیر توقف کنند، با جرثقیل به پارکینگ حمل خواهند شد.

*خدمت‌رسانی رایگان اتوبوس‌ها

معاون خدمات شهری شهردار زنجان نیز از خدمت‌رسانی رایگان اتوبوس‌های شهری زنجان همزمان با یازدهم محرم خبر داد و افزود: برای این روز دو پارکینگ در مصلی و نرسیده به میدان جهاد در نظر گرفته شده است تا عزاداران نسبت به پارک خودروهای خود در آن اقدام و سپس از اتوبوس‌های رایگان شهرداری برای حضور در مراسم استفاده کنند.

غلامحسن احمدی تصریح کرد: همچنین برای شهروندان زنجانی نیز طی روزهای هشتم و یازدهم محرم تسهیلات مربوط به پارک خودرو و پارکینگ در نظر گرفته شده است که این پارکینگ‌ها نیز شامل مدارس، پارکینگ موقت در حاشیه شهر به ویژه بلوار 22 بهمن، فرمانداری است.*تعطیلی ادارات در ساعت 12

سرپرست معاونت توسعه و مدیریت منابع انسانی استانداری زنجان نیز گفت: برای حضور کارکنان دولت در مراسم عزاداری امروز نیز همچون هشتم محرم ادارات 2 ساعت زودتر تعطیل خواهد شد.

امیر مرزبان افزود: امروز همه ادارات، سازمان‌های دولتی و مراکز آموزشی زنجان، شرکت‌های عمومی، موسسات آموزشی و موسسات دولتی و غیردولتی از ساعت ۱۲ ظهر برای شرکت کارکنان در این مراسم سوگواری تعطیل است.

*استقرار اورژانس در طول برگزاری مراسم عزاداری

رئیس مرکز فوریت‌های پزشکی و خدمات درمانی دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان نیز از استقرار نیروهای اورژانس در طول مسیر برگزاری مراسم عزاداری خبر داد و اظهار کرد: 37 پایگاه جاده‌ای و 17 پایگاه شهری با مجموع 54 پایگاه فوریت‌های پزشکی برای ماه محرم در آماده‌باش هستند.

اصغر جعفری روحی افزود: امروز 10 دستگاه آمبولانس و 20 تکنسین فوریت‌های پزشکی برای پوشش مراسم دسته زینبیه اعظم زنجان (در محل‌های زینبیه اعظم، سبزه‌میدان، چهارراه امیرکبیر، میدان انقلاب، سعدی جنوبی، تقاطع صدر جهان، بلوار آزادی، حدفاصل بین سبزه‌میدان و چهارراه امیرکبیر و درب شمالی و جنوبی امامزاده حضرت ابراهیم (ع) برای خدمت‌رسانی به عزاداران آماده‌باش هستند.

شاه بیت مراسم عزاداری یازدهم محرم زنجانی‌ها که هر سال به یاد حضرت زینب (س) از سوی استاد غلامرضا عینی‌فرد سروده می‌شود امسال این چنین است: «کرببلا دن گدرم یا حسین، بیرگونی فاتح گلرم یا حسین».
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار