• امروز سه شنبه هفنم بهمن 1399 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

پیشخوان

پیامک

.

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

حدیث

وقف

80 درصد موقوفات منفعتی هستند

80 درصد موقوفات منفعتی هستند

معاون بهره‌وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: بیش از 80 درصد موقوفات منفعتی هستند که باید از عواید حاصل از آنها به خوبی استفاده و اجرای نیت به نحو احسن انجام شود.

 شنبه 9 آذر 1398   98  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امورخیریه استان زنجان، مهدی پندار در جلسه بررسی فرصت‌های سرمایه‌گذاری موقوفات استان زنجان اظهار کرد: موقوفات یکی از ظرفیت‌های کشور است که باید از آنها به نحو احسن استفاده شود.

معاون بهره‌وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به تقسیم‌بندی موقوفات به دو بخش منفعتی و انتفاعی بیان کرد: عموما بیش از 80 درصد موقوفات منفعتی هستند که باید از عواید حاصل از آنها به خوبی استفاده شود و اجرای نیت به نحو احسن انجام شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین بحث‌هایی که هنوز جا نیفتاده است، شخصیت حقوقی موقوفات است، تصریح کرد: در این راستا امور مجامع تشکیل شده و قرار است که در این رابطه آئین‌نامه‌های معاملات و صورت‌های مالی تدوین شود.

پندار با تأکید بر استفاده بهینه از موقوفات گفت: باید به نسبت ظرفیتی که موقوفه در آن واقع شده است و همچنین شرایطی که موقوفه دارد مطالعات مربوط انجام و از موقوفات استفاده بهینه شود.

معاون بهره‌وری اقتصادی موقوفات و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه یک شرکت متمرکز برای موقوفات معدنی در کشور ایجاد خواهد شد که همه موقوفات در آن سهامدار شوند، اضافه کرد: این امر موجب استفاده بهینه از موقوفات معدنی خواهد شد.

وی افزود: بخشی از موقوفات استان سرمایه‌پذیر هستند که در این دو حوزه بهره‌وری از آنها صورت می‌گیرد و بخشی نیز سرمایه‌گذاری از عواید موقوفات محسوب می‌شود.

در ادامه نیز مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان به ظرفیت‌های موقوفات استان در حوزه سرمایه‌گذاری اشاره و اظهار کرد: یکی از موقوفاتی که از آنها بازدید شد، موقوفه «ته دره» بود که در تلاش هستیم از مشارکت مردمی در این حوزه استفاده کنیم، هرچند که مشارکت مستقل سازمان در آن قطعا به نفع موقوفات خواهد بود و البته باید بودجه خوبی از سوی سازمان به آن اختصاص پیدا کند.

حجت‌الاسلام مختار کرمی همچنین با اشاره به وجود معادن در اراضی ملی تملک شده توسط اوقاف گفت: درخواست ما این است که این اراضی هرچه زودتر تعیین تکلیف شود.

وی با اشاره به برخی از ظرفیت‌های موقوفات استان در حوزه سرمایه‌گذاری بیان کرد: امروز زمین‌های خالی زیادی در استان زنجان وجود دارد که به علت طولانی شدن فرآیند پیگیری بلااستفاده مانده است که در این رابطه تلاش خواهیم کرد تا از ظرفیت کارشناسان استفاده کنیم و آنها را فعال کنیم.

در این جلسه همچنین گزارشی از موقوفات قابل سرمایه‌گذاری استان در شهرستان‌های مختلف و اقدامات صورت گرفته در راستای استفاده از ظرفیت آنها ارائه شد.

بحث موقوفه ته دره و نحوه استفاده از آن در راستای سرمایه‌گذاری و بحث طرح توسعه امامزاده سید ابراهیم (ع) زنجان از جمله مباحثی بود که در این جلسه طرح شد
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار