• امروز پنج شنبه پانزدهم خرداد 1399 

اخبار سازمان اوقاف

دفاع از موقوفات وظیفه اصلی متولیان است

دفاع از موقوفات وظیفه اصلی متولیان است

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان بر رعایت درآمد موقوفات تأکید کرد و گفت: باید دقت کنیم که هزینه‌ها کاهش پیدا کرده و موقوفات به درستی هزینه شود، در واقع دفاع از موقوفات وظیفه اصلی متولیان است

 شنبه 9 آذر 1398   11  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امورخیریه استان زنجان، حجت‌الاسلام مختار کرمی ظهر امروز در نشست هم اندیشی با متولیان موقوفات غیرمتصرفی استان زنجان با اشاره به اینکه وقف ویژگی خاصی دارد و آن اینکه وقف یک بحث شرعی و معنوی است، اظهار کرد: کسانی که به عنوان متولی در حوزه وقف فعالیت دارند، یک توفیق نصیب آنها شده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان با اشاره به اینکه نخستین موضوعی که متولیان باید به آن توجه داشته باشند، رعایت اصل امانت‌داری است، افزود: ناظر اصلی خداوند است، یعنی شاید دستگاه‌های نظارتی هم نظارت نکنند، ولی خدا نظارت دارد.

وی با اشاره به اینکه موقوفات امانت الهی در دست متولیان است، گفت: البته عمل متولیان نیز یک عمل ارزشمند است که باید قدردان آن بود.

کرمی به اشراف کامل متولیان به قوانین موقوفات تأکید کرد و افزود: آشنا بودن به این موضوعات موجب اداره بهتر موقوفات خواهد شد، اما اگر هم این آشنایی وجود ندارد، تأکید ما این است که یک دوره برگزار و قوانین مربوط به حوزه وقف در آن بیان شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان همچنین بر رعایت درآمد موقوفات نیز تأکید کرد و گفت: باید دقت کنیم که هزینه‌ها کاهش پیدا کرده و موقوفات به درستی هزینه شود.

وی با اشاره به اینکه دفاع از موقوفات وظیفه اصلی متولیان است، تصریح کرد: تنظیم به موقع اجاره نامه و وصول اجاره‌نامه و سایر موضوعات مربوط به حقوق موقوفات باید مورد دقت متولیان قرار گیرد تا حقی از موقوفات ضایع نشود.

کرمی همچنین با اشاره به مبحث اجرای نیات در موقوفات نیز گفت: ما در اوقاف هیچ دخل و تصرفی در نیت نداریم و موقوفات دقیقا باید بر اساس نیات واقف هزینه شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان در ادامه به تشریح وظایف متولیان موقوفات و اختیارات آنها پرداخت و تصریح کرد: در عین حال اگر متولی از وظایف خود سرباز زده و یا تخلفی مرتکب شود، قطعا سازمان اوقاف و سایر دستگاه‌های نظارتی وارد عمل شده و می‌توانند وی را عزل کنند.

وی همچنین به بحث تبلیغ وقف از سوی متولیان نیز اشاره کرد و افزود: از متولیان انتظار داریم که گام خیر برداشته و اوقاف را در ایجاد وقف جدید کمک کنند و خدمات وقف را به مردم بیان کنند.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار