• امروز سه شنبه بیست و یکم اردیبهشت  1400 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

پیشخوان

پیامک

.

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

حدیث

وقف

آزادی 13 زندانی نیازمند به کمک اوقاف

آزادی 13 زندانی نیازمند به کمک اوقاف

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان از آزادی 13 نیازمند به کمک اوقاف زنجان خبر داد و گفت: بدهی یکی از زندانیان بیش از یک میلیارد ریال بود.

 سه شنبه 26 آذر 1398   104  0      

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امورخیریه استان زنجان، حجت‌الاسلام مختار کرمی ظهر امروز در دیدار با رئیس دانشگاه علوم پایه زنجان اظهار کرد: مردم باید مجاب شوند که در حوزه وقف علمی و پژوهش نیز وارد شده و فعالیت کنند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان با تأکید بر توجیه مردم در حوزه کمک به مجامع دانشگاهی بیان کرد: خوشبختانه همه با موضوع وقف آشنا هستند و با توجه به اعتقادات قوی مردم ایران علاقه‌مندی بسیاری نسبت به انجام کار خیر وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه اتفاقات قبل از انقلاب و غارتی که در حوزه وقف صورت گرفت موجب بی‌اعتمادی مردم شد، اضافه کرد: اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی این موضوع برطرف شده و تا حدود زیادی اعتماد مردم جلب شد.

کرمی با بیان اینکه در ایران بخش وسیعی از حوزه‌ها حتی در حوزه آموزش و حوزه‌های دیگر که با آن سر و کار داریم پوشش داده می شود، گفت: در خود استان زنجان 2 هزار و 800 موقوفه با 31 هزار رقبه وجود دارد که دارای نیات مختلف هستند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان با اشاره به اینکه برنامه اوقاف تشویق مردم به سمت ثبت موقوفات جدید است، تصریح کرد: امروز 60 درصد موقوفات استان مربوط به سیدالشهدا است.

وی با اشاره به اینکه امروز بزرگترین دانشگاه‌ها و موسسات علمی وقفی هستند، اضافه کرد: باید از مشارکت مردم در انجام کارهای علمی و فرهنگی و موقوفات در این حوزه استفاده کنیم و نباید اینطور باشد که در انجام کارهای فرهنگی چشم مردم به دولت باشد.

کرمی با اشاره به اینکه رسالت اصلی اوقاف هزینه‌کرد موقوفات طبق نیات واقفین است، گفت: البته در برخی از موقوفات ما مازاد بر مصرف داریم که در این راستا به اذن نماینده ولی فقیه، اقدام به هزینه می‌کنیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان گفت: همچنین دیگر برنامه مهم اوقاف این است که اصل موقوفه از بین نرود و حتی سرمایه‌گذاری بر آن نیز انجام شود تا مردم بهره بیشتری از موقوفه داشته باشند.

وی در پایان به برخی از اقدامات مهم اوقاف در حوزه وقف اشاره کرد و گفت: اخیرا 13 زندانی جرائم غیرعمد به کمک اوقاف آزادسازی شدند که بدهی یکی از زندانیان بیش از یک میلیارد ریال بود.

رئیس دانشگاه علوم پایه زنجان هم در این جلسه گفت: باید دنبال قوانین و راهکار برویم تا موقوفات به سمت مباحث پژوهشی سوق داده شود.

بابک کریمی افزود: مقدمه بسیار ارزشمندی خواهد بود و در آینده دیگر دانشگاه‌ها چشممان به بودجه دولتی نخواهد بود و خود جامعه موتور محرکی برای رشد علم و دانشگاه‌ها و پژوهش خواهد بود.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار