• امروز سه شنبه بیست و یکم اردیبهشت  1400 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

پیشخوان

پیامک

.

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

حدیث

وقف

کمک اوقاف به 711 طلبه در زنجان

کمک اوقاف به 711 طلبه در زنجان

مدیرکل اوقاف امور و خیریه استان زنجان گفت: امسال 100 میلیارد تومان برای تغذیه طلابی که در حوزه‌های علمیه بیتوته می‌کنند کمک خواهد شد که در استان زنجان ما باید به 711 نفر ارزاق بدهیم که رقمی بالغ بر یک میلیارد و 700 میلیون تومان می‌شود.

 پنج شنبه 5 دی 1398   111  0      

هبه گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امورخیریه استان زنجان، گردهمایی ائمه جمعه استان زنجان چهارشنبه شب با حضور نماینده ولی فقیه در استان زنجان، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان و ائمه جمعه شهرهای مختلف استان به منظور هم‌اندیشی بیشتر در بحث موقوفات برگزار شد.

در این جلسه ضمن ارائه گزارشی از وضعیت موقوفات در استان و مشکلات پیش روی اوقاف، بر همکاری بیشتر دستگاه‎های اجرایی در حوزه وقف تأکید شده و ائمه جمعه نیز قول مساعد در ترویج سنت حسنه وقف در خطبه‌های نماز را دادند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان در ابتدای این جلسه ضمن ارائه گزارشی از وضعیت موقوفات در استان و برشمردن اولویت‌های اوقاف استان با اشاره به اینکه یکی از آنها درختکاری زیتون ته‌دره است که قرار است در آنجا 420 هکتار زیتون کاشته شود، اظهار کرد: این موضوع یک سری مشکلات دارد که برای آغاز آن 40 میلیارد تومان نیاز داریم و در این رابطه جلسات مشترکی با سازمان هم برگزار شده است که در صورت رخداد، یک انقلابی در حوزه وقف رخ می‌دهد.

حجت‌الاسلام مختار کرمی افزود: همچنین دیگر مشکل موجود در این منطقه بحث معارضین، مشارکت مردم و مشارکت خصوصی است که ما از ظرفیت سازمان و سرمایه‌گذار در آنجا باید استفاده کنیم.

وی با اشاره به اینکه یکی دیگر از موضوعاتی که به صورت جدی توسط اوقاف پیگیر است، طرح توسعه امامزاده سید ابراهیم (ع) زنجان است، گفت: بحث امامزاده اسماعیل (ع) شناط و ساماندهی آن از طریق بهره‌گیری از مشارکت مردمی نیز مورد توجه است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان به بحث طرح توسعه طرح قیدار نبی (ع) که مورد انتظار مردم و مسؤولان است اشاره کرد و افزود: با توجه به وجود حجم عظیم موقوفات در قیدار، ما به دنبال اجرایی کردن این طرح نیز هستیم.

وی در ادامه بحث بازیابی اعتماد مردمی در حوزه اوقاف را مورد تأکید قرار داد و گفت: ظرفیت وقف بسیار بالاست و اگر دقیقا به آن عمل شود، قطعا خواهیم توانست که بهره‌گیری خوبی از این بخش بکنیم، چرا که امروز شاهد این هستیم که بزرگترین دانشگاه‌های دنیا وقفی است و از طریق امور و بنیاد خیریه اداره می‌‌شوند.

کرمی همچنین با تأکید بر توجیه مردم نسبت به موضوع اداره موقوفات گفت: برخی از موقوفات استان و رقبات بدون درآمد هستند در صورتی که مردم از این موضوع مطلع نیستند که در این زمینه نیز باید اطلاع‌رسانی لازم انجام شود.

برخی موقوفات زنجان بلاتکلیف است

وی به طلب بالای اوقاف از دوایر دولتی اشاره کرد و افزود: باید دستگاه‌های دولتی دیون خود را نسبت به وقف بپردازند تا ما نیز اقدامات لازم را انجام دهیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان از بلاتکلیف بودن برخی از موقوفات به علت داشتن معارض و همچنین نداشتن سند خبر داد و افزود: همه این موارد موجب کوتاه ماندن دست اوقاف در تعیین تکلیف آنها می‌شود.

وی با اشاره به اینکه از این پس اجرای نیات متفرقه در اوقاف را نخواهیم داشت، بیان کرد: در سال اجرای نیات فراوانی در حوزه وقف داریم، اما متاسفانه قابل تجمیع و گزارش نیستند و گاها خدمات بسیار در این حوزه به چشم نمی‌آید از همین رو به دنبال ساماندهی آنها هستیم.

کرمی در ادامه به برنامه‌های اوقاف در بحث حوزه‌های علمیه نیز اشاره کرد و گفت: طبق تفاهم‌نامه حوزه علمیه و اوقاف، اوقاف متعهد شده است که امسال 100 میلیارد تومان برای تغذیه طلابی که در حوزه‌های علمیه بیتوته می‌کنند کمک کنند که در استان زنجان ما باید به 711 نفر ارزاق بدهیم که رقمی بالغ بر یک میلیارد و 700 میلیون تومان می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ایجاد وقف در حوزه‌های علمیه نیز باید مورد توجه قرار گیرد، چون خیر و برکت آن به کل جامعه برمی‌گردد، گفت: اگر مبلغان تقویت شوند جامعه نیز تقویت خواهد شد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان زنجان با اشاره به اینکه وقف در حوزه توسعه فعالیت‌های قرآنی نیز از دیگر موضوعاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: اما متاسفانه درآمد موقوفات قرآنی در سال زیر 5 میلیون تومان است که اصلا قابل قبول نیست.

وی افزود: در حوزه درمان نیز موقوفات خوبی داریم و مردم نیز اعتماد دارند و انتظار داریم که همراهی خوبی از سوی سایر دستگاه‌ها انجام شود، تا بیش از پیش در این حوزه فعالیت شود.توجه به وقف حوزه‌های علمیه

در ادامه نیز نماینده ولی فقیه در استان زنجان گفت: داستان وقف یک داستان قدیمی است که ادیان سابق نیز آن را داشته‌اند و کلمه باقیات صالحات نیز مصداق همین وقف است.

آیت‌الله شیخ علی خاتمی با اشاره به اینکه ترویج سنت حسنه وقف نیازمند فرهنگ سازی است و در زنجان دو حوزه است که باید مورد توجه قرار گیرد، گفت: بنده خودم هم نسبت به فرهنگ‌سازی در این حوزه اقدام می‌کنم و ثلث مالم را وقف حوزه علمیه کرده‌ام.

نماینده ولی فقیه در استان زنجان با اشاره به اینکه ما وقف دسته‌جمعی برای حوزه‌ها را آغاز کرده‌ایم و اساتید حوزه در این باره وارد میدان شده‌اند، تصریح کرد: در این شرایط سخت اقتصادی باید هم راهبرد وقف دسته‌جمعی را در پیش بگیریم.

قوانین بد موجب زندانی شدن افراد می‌شود

امام جمعه ابهر نیز در این گردهمایی با اشاره به اقدام اوقاف در آزادسازی زندانیان بیان کرد: باید از زندانی شدن فرد جلوگیری کنیم، تا اینکه به آزادی وی کنیم.

حجت‌الاسلام جعفر رحیمی گفت: ما بعضا با قوانین بد و قضاوت نابه‌جا دیگران را به زندان می‌اندازیم و سپس گلریزان می‌کنیم، در حالی که باید اقدامی انجام شود که کسی به زندان نرود.

وی همچنین به بحث کمک به حوزه‌های علمیه نیز تأکید کرد و افزود: اگر امامزادگان می‌توانند به حوزه‌های علمیه کمک کنند، بهتر است که یک درصد کوچکی از امامزاده یعقوب (ع) به حوزه‌های علمیه کمک شود.

لزوم بهره‌وری درست از موقوفات

امام جمعه قیدار نیز در این گردهمایی با تأکید بر انسجام بیشتر در بحث اعزام مبلغ و لزوم استفاده از ظرفیت روحانیون مستقر در بقاع متبرکه گفت: می‌توانیم به جای اعزام مبلغ از ظرفیت روحانیون مستقر استفاده کنیم.

حجت‌الاسلام سید علی موسوی همچنین بر هزینه‌کرد درست موقوفات نیز تأکید کرد و گفت: عملکرد اشتباه گذشتگان در بحث هزینه‌کرد موقوفات موجب ایجاد توقعاتی در بین مردم و اذهان عمومی شده است که باید اصلاح شود.

وی با اشاره به اینکه امروز شهر قیدار دارای ظرفیت بالایی در بحث موقوفات است، اضافه کرد: از همین رو باید در بحث سرمایه‌گذاری موقوفات در این شهر دقت لازم را داشته باشیم و تلاش کنیم که سرمایه‌گذاری‌ها به جا و مطابق نیازهای جامعه باشد، تا بهره‌وری لازم از آن به عمل آید.
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

پربازدیدترین اخبار